O *varnem izpustu* so že objave; le ta pride prav tudi sedaj v zimskem času, ko smo iz kakršnegakoli razloga imela ježka v oskrbi.Le ta je sedaj zdrav, od jemanja morebitnih zdravil je več kot 2 tedna, dopolnil je težo vsaj 600g.Torej, sedaj mu moramo dati možnost hibernacije.Ker pa so zimski meseci in temperature kažejo pod 6 stopinj ali celo minus, ga NE SMEMO “postaviti kar ven”.(prav tako pa mu ne želimo stresa na toplem v neki mali škatli, kletki do spomladi…).
Torej kaj lahko naredimo?
Pozna jesen in zimski čas je čas, ko lahko zdrav ježek, ki ima več kot 600 g hibernira. Spustiti v naravo ga ne moremo, sploh ne letošnje mladiče, naravne hrane ni, bivališča nimajo in si ga tudi ne bi uspeli izdelati, obstoječi brlogi pa so že zasedeni.Predvsem letošnji mladiči so še neizkušeni – morda se zaradi okoliščin znajdejo celo v okolju, ki jim je povsem tuje – in najbrž niti ne bodo takoj šli v zimsko spanje.Prva hibernacija za mlade ježke ni tako enostavna, ker telo še nikoli ni “šlo skozi” te velike spremembe in hormonska situacija pri mladih ježkih še ni tako jasna ali stabilna.
Dobra stvar pri tem: nadzorovana hibernacija ni neka znanost, ampak jo lahko zlahka opravijo tudi laiki!Vendar je treba upoštevati nekaj pomembnih stvari, ki jih povzamemo spodaj.
Najprej: upoštevajte dolžino zimskega spanca!
Morda komu smešno, vendar se dogaja in na to marsikdo ne pomisli.
Hibernacija zdravih ježkov traja do aprila, včasih tudi do maja! (odvisno večina od temperatur) Tega se morate zavedati, preden se podate na »zimsko avanturo«. Ker se žival v tem času lahko občasno prebudi, je pomembno zagotoviti, da ste prisotni, da nastavljate redno hrano in vodo. Sploh, če planirate kak zimski dopust zna biti problem. Na primer, ko vas ni, lahko nastavite nadzorno kamero, ki sproži alarm, če se v ograjenem prostoru premika. Ustrezno poučen, prijazen sosed bi lahko nato v ogrado na primer prinesel pripravljeno hrano in vodo ter tako premostil vašo nekajdnevno odsotnost.
Če pa so načrtovane večtedenske počitnice, je pomembno zagotoviti, da za ogrado in morebitne prebujene živali poskrbi nekdo, ki zna prepoznati tudi izredna stanja (npr. dnevna aktivnost, ležanje na prostem, driska, vidni notranji zajedalci v blatu, hujšanje ipd.) in nato razumno posredovati in stopiti v stik s poznavalci, saj bo ježek potreboval pomoč in pregled!Najbolje za ježka pa je, da ste doma in nadzorovano hibernacijo spremljati sami. 🙂
Jaz osebno se sicer nikakor ne bi mogla zanesti na tehniko (kamero). 🙂
****IN SEDAJ SMO TAKO DALEČ – POSTAVITEV VARNEGA IZPUSTA, OGRADE (v komentarjih objave, bodo tudi fotografije primerov ograd)
#PRIMERNA OGRADA
Če želite ali morate skrbeti za ježa čez zimo, potrebujete najprej prostor na svojem vrtu in ogrado, primerno za ježe. (Ograde ne postavljamo, kar nekje na travniku, kjer bi vsak imel dostop do le te.) Ježi so pravi umetniki pobega (tudi dobri plezalci), zato mora varna ograda izpolnjevati nekaj kriterijev:- lahko vkopate ogrado- iz zunanje ali notranje strani ob robu naložite npr. kamenje, opeko, betonske stebre, …- priporočena velikost (minimum) 2 x 2 m- Min. 50 cm visoko in po možnosti zaprto na vrhu s kako mrežo- Jaz osebno priporočam les (je najbolj varen za ježka), če boste pa delali mrežo, naj ima navpične prečke in naj bo gosta, da se jež ne zatakne. Mreža mora biti čvrsta in ne mehka. Obstajajo npr. čvrste ogradice za pasje mladičke…POZOR: Ježi zelo radi plezajo, zato je mehka žica resna nevarnost: Ježi se pri plezanju lahko ujamejo s stopali/nogami v mrežo, kar žal lahko privede do resnih poškodb in celo zloma noge! Tega pa ne želimo!
#LOKACIJA OGRADE
– Vaš vrt, kjer boste ježka tudi izpustili spomladi (najbolj zaželjeno!)
– Ograda naj bo z možnostjo sence, s kakšnim drevesom, grmovjem v bližini ali celo v ogradi sami (grmovnice zelo priporočljive)
Mraz namreč ni problem, težava je bolj direktno sonce na hiško ježka. Hiško dodatno zaščitite z listjem in vejevjem.
– bolj bo zaraščeno in “zapuščeno”, bolj prijetno bo za ježka
– v mirnem kotičku vašega vrta
#HIŠKA PRIMERNA ZA ZIMSKO SPANJE
V naravi si jež naredi bivališče na golih tleh, zemljo celo malo vdolbe.
V varni ogradi najbrž ne bomo postavili optimalnega bivališča zanj, vendar se moramo potruditi, da bo kar se le da najbolj po ježkovih zahtevah. Hiška mora biti varna, udobna in nepremočljiva. Ter seveda dovolj velika.
Lastnosti hiške:
– Vremensko odporen, a še vedno “dihajoč” les, tako znotraj in zunaj neobdelan les (če boste barvali/zaščitili les, SAMO z barvami, ki so primerne za otroške igrače in čebelnjake! Notranjosti ne barvamo z ničemer.)
– Hiška ne sme biti iz kartona, plastike ali stiroporja. Karton ali plastika nista primerna v ohišju, saj se bodisi zmehčata (karton) bodisi nabirata vlago, kar vodi do plesni (plastika)
– Labirintni vhod, to je predprostor, ki ločuje vhod od “spalnice”
– Vhod v labirint ščiti pred vetrom in vlago ter pomaga ježu, da se počuti varno, saj ga preddverje ščiti pred motnjami drugih živali
– Bivalni/spalni prostor približno 30 cm širok, 30 cm globok in prav tako 30 cm visok! To je minimum!!
– Na dveh stenah hiške izvrtajte mali luknjici za prezračevanje
– Ježki svoje gnezdo “nabirajo” v trdno prevleko. Da bi to naredili, se vedno znova vrtijo okoli lastne osi, tako da se okoli njih ustvari strnjena plast materiala za gnezdo – skoraj kot kokon (zato vas prosim, da kasneje ne motite/drezate v hiško,, saj bi se struktura kokona uničila! )
– Ježku nastavite dovolj materiala (suho listje, vejice, narezana slama brez semen in ostrih konic). Ko boste že imeli občutek, da si je hiško dovolj izdelal z materialom, vseeno v neko dodatno npr.ležeče vedro napolnite z npr. slamo, da bo imel še za dodatno izgradnjo zalogo. Zalogo vedno dopolnjujte.
Nikakor ne uporabljajte časopisa, papirja, sena. Zadržujejo vlago in plesnijo.
#LOKACIJA hiške v ogradi
– Hiška naj ne bi bila postavljena čisto ob ogrado, posebej, če ne zaupate svoji postavljeni, dovolj visoki ogradi. Zgodilo se je že, da so nekako splezali na hiško in prišli ven….
– senčnost
– obdana, pokrita z grmovnicami, listjem, vejami, …
#KAKO DOLGO MU NASTAVLJAM HRANO
Da takoj ovržemo govorice: pomanjkanje hrane NI “sprožilec” zimskega spanja! To je le EN dejavnik izmed mnogih, ki skupaj povzročijo, da telo ježa sproži zapletene hormonske spremembe, ki na koncu povzročijo hibernacijo.
Hrano in vodo nastavljamo skozi. Kakšen ježek bo hibernirat takoj, ko ga boste premestili v ogrado, kakšen bo potreboval nekaj dni. Seveda, če so prave zimske temperature, ne bi smelo biti težav.
So pa novejša opažanja zaradi milih zim, da nekateri ježki sploh ne hibernirajo.
Še posebej, če je vreme pretoplo ali zelo nestabilno za zimo, lahko to traja tudi nekaj tednov do hibernacije!
V primeru, da pa bi opazili “nenormalno” divjanje ježka, zelo aktivnega, je sum na notranje parazite.Pravzaprav so črevesni zajedavci pogosto vzrok za nemir in težave z zimskim spanjem! Takrat smo pozorni na že zgoraj omenjene simptome; izredna stanja (npr. dnevna aktivnost, ležanje na prostem, driska, vidni notranji zajedalci v blatu, hujšanje ipd.) in nato razumno posredovati in stopiti v stik s poznavalci, saj bo ježek verjetno potreboval pomoč in pregled!Vedno poskrbite, da bo hrana in voda sveža!
#KDAJ IN KAKO GA IZPUSTIMO
Kot že omenjeno, zdrav jež spi do aprila, morda celo do maja. Odvisno od temperatur. Predvsem ježi, ki so dani v ogrado pozno pozimi, zato zelo pozno zaspijo. Nekateri ježi se zbujajo zgodaj. In če se februarja temperature že prevesijo v pomlad, se zna zgoditi, da se nekateri zimski gostje prebudijo bistveno prej, kot jim je narava dejansko namenila.
V teh primerih ježka žal ni mogoče takoj izpustiti. Kajti narava jim še ni pripravljena zagotoviti dovolj naravne hrane in predvsem bivališč. Toda izpustitev v naravo se lahko zgodi le, če mati narava ponudi oboje: žuželke in listnato grmovje, ki zagotavlja zavetje. To pogosto ne velja do konca aprila ali začetka maja. Spremljamo temperature!!
In tako nekega večera, noči odpremo vratca ograde (v kolikor ste jih naredili) ali jo preprosto z ene strani privzdignemo, da odspodaj nastavimo dovolj visoko varno “prepreko”. Tako ustvarimo prehod. Vse ostalo v ogradi pustimo na miru. Obstaja verjetnost, da jež ne bo takoj prve noči zapustil prostora, nekateri se vračajo tudi čez nekaj dni.
Če je ježek zdrav in tudi okolje za ježka primerno, to pomeni:
Izpust na vrt, ki ga pozna oz. vsaj njegovo okolico, kjer je bil najden. Na tem vrtu so bili že videni ježki!
Nočne temperature so stalno (vsaj 10 dni skupaj) vsaj nad 8 °C, tako da je svet žuželk spet na voljo.
Jež ima zopet normalno težo kot pred izpustom (vsaj 500/600g)
TAKRAT JE ČAS ZA IZPUST!
Še naprej nastavljamo hrano in vodo.
Ko bo jež zapustil hiško in boste opazili, da se ne vrne dalj časa (3- 4 tedne), takrat je čas, da ogrado pospravite. Hiško previdno pregledate, da noter vseeno ne prebiva kak jež, v kolikor je prazna jo izpraznite, očistite z vročo vodo. Posušite jo in jo nato postavite nazaj v senčen, “divji”, miren kot na vašem vrtu.
***Rada bi poudarila; da se vsega navedenega LOTITE IZKLJUČNO SAMO, če boste lahko zadovoljili vse pogoje in potrebe za takšno nadzorovano prezimovanje ježka. Za vsa dodatna vprašanja sem vedno na voljo!V nasprotnem primeru predati ježka zavetišču Muta in/ali stopite v kontakt z Veterinarsko fakulteto LJ, Šolska ambulanta.
Na podoben način nam lahko služi tudi neogrevana (primerne temperature za hibernacijo) garaža, drvarnica, lopa za orodje, ki ima izhod na vaš vrt.Za vsa dodatna vprašanja sem vedno na voljo!
@ Klavdija – Jež naš vrtni prijatelj