DonCha

Sporočila

ZAŠČITIMO MORSKE PRAŠIČKE PRED POLETNO VROČINO

POMEMBNO JE, DA JIH ZAŠČITIMO PRED POLETNO VROČINO.

Morski prašički so občutljivi na vročino. Te živali, ki izvirajo iz mrzlih višin Andov, so bolj primerne za nižje temperature. Morski prašički nimajo žlez znojnic in regulacija toplote z znojenjem pri njih ni mogoča, zato so ti glodalci poleti izpostavljeni velikim zdravstvenim tveganjem. Pri temperaturah 25 °C in več so lahko dovzetni za toplotni stres, pri 30 °C pa obstaja velika nevarnost smrti zaradi vročine. Dolgodlake pasme, zelo mlade/zelo stare živali, breji ali predebeli morski prašički so še posebej dovzetni za toplotni stres. Ne glede nato, ali jih imate v zaprtih prostorih ali na prostem, lahko uporabite nekaj preprostih ukrepov, da morske prašičke poleti ohladite.

Dva ključna ukrepa za ohranjanje zdravja morskega prašička poleti sta:
Ohranite njihovo okolje hladno
Zagotovite veliko vode
Hranite na hladnem
Zagotavljanje sence in dobrega kroženja zraka je izredno pomembno za morske prašičke tako v zaprtih prostorih kot na prostem.

Preprosti, a koristni ukrepi so:

V zaprtih prostorih:

Zatemnite okna: to zagotavlja olajšanje pred direktno sončno svetlobo
Pustite, da zrak kroži po prostoru, ko je zvečer hladnejše (morske prašičke obvezno zaščitite pred prepihom!)
V bivališče postavite zamrznjene vrečke za led, zavite v blago

Na prostem:

Za bivališče/ograjo  izberite zasenčeno mestoZagotovite senco na nezaščitenih delih ograjenega prostora s senčniki, krpami, …
Zagotovite skrivališča
Poskrbite za dobro prezračevanje, če jih imate v kakšni “garaži”, koči, bivališču iz lesa
Naredite jim kupe vej, ki dajejo senco
Uporabite marmorne ploščice/ploščic, na katerih lahko živali poležavajo
Postavite steklenice zmrznjene vode, zavite v krpe

Veliko vode

Morski prašički morajo imeti neomejen dostop do veliko sveže vode. To je zagotovljeno z več posodami za vodo v ograjenem prostoru, pa tudi s hrano z visoko vsebnostjo vode, kot so: kumare, paprika, solata, jabolko, …

Postano hrano je treba redno zamenjati, saj na vročini hitro fermentira, kar lahko povzroči težave v prebavilih morskih prašičkov.

Vročinski stres/vročinski udar

Lastniki morskih prašičkov morajo biti pozorni na poletne temperature za svoje živali in možne nevarnosti, ki jih le te prinašajo; kot so:

Toplotni stres je definiran kot “stres živalskemu organizmu, ki ga povzroča vročina in negativno vpliva na metabolizem, zlasti na hidracijo (nevarnost dehidracije). Pri živalih je prizadet tudi srčno-žilni sistem.

Vročinska kap se pojavi, ko telesna temperatura morskega prašička naraste nad normalno. Pri vročinskem udaru je utrip živali pospešen in komaj zaznaven. Žival apatično leži na boku in kaže hitro, ravno bočno dihanje. Če ga ne pripeljete takoj k veterinarju, lahko žival pogine.

Da morskemu prašičku rešite življenje, lahko storite naslednje:
Morskega prašička zavijte v hladno brisačo (suho brisačo, ki je bila prej v hladilniku).
Zavijte samo telo, ne glave
Ponudite vodo
Nogice položite v hladno vodo
Če morskega prašička doleti vročinska kap, morate nemudoma k veterinarju!